Drayerler / Filtre Kurutucular

Drayerler / Filtre Kurutucular
Filtre kurutucular, bir soğutma sisteminde kullanılan kurutucu ve filtre kombinasyonları olan elemanlardır. Bir drayer kir, metal veya talaş gibi herhangi bir parçacığın soğutma devresinde dolaşmasını önler.
Drayerler zaman zaman filtre, süzgeç olarak tanımlandığıda görülür. Soğutma devresinde olmaması gereken parçacıkların filtrelenmesi son derece önemlidir. Sistemin filtre edilmemesi genleşme valfinin / kılcalının tıkanmasına ve sistemin doğru çalışmamasına neden olabilir.

İsminden de anlaşılacağı gibi drayeri soğutucu akışkandan nemi çıkarmak için kullanılmaktadır. Sistemden nem çıkarılmadığı taktirde genleşme elemanının (genleşme valfi ya da kılcal) tıkanmasına neden olabilir. Ayrıca nem sistemde bulunan yağ ile temas ettiği zaman asit ve çamur oluşumuna sebep olur. 

Drayer Türleri
Temel olarak kullanılan iki tür drayer türü var.Sıvı Hat Tipi.
Emiş hattı drayerleri

Sıvı Hat Tipi
Bu tip drayerler kondenseerden sonra genleşme elemanının (genleşme valfi/kılcal boru) önüne yerleştirilir. Kondenserden genleşme elemanına akan sıvı soğutucu akışkan girmeden önce parçacıklardan ve nemden filtrelenir.

 

Emiş Hattı Filtreleri
Evaporatörden (buharlaştırıcı) sonra ve kompresörün önünde bulunur. Bu kurutucu tipi özellikle kompresörü, sistemi kirleten arızalardan korumak için kullanılır. Kompresör arızaları genelde asit ve diğer kirletici maddelerin soğutucu akışkana karışmasından dolayı oluşur, bu nedenle emiş hattı filtrelerin kullanılması önemlidir.